Joseph Smith élete: a papság visszaállítása

Tudjon meg többet Krisztus egyházának visszaállításáról

Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy mennyei hírnökök ruházták Isten papságát Joseph Smithre és Oliver Cowderyre 1829-ben.

Jézus Krisztus egyházának tagjai úgy hiszik, hogy a papság az Isten nevében történő cselekvésre való felhatalmazás, amelyet Isten ad az embereknek. Amikor Jézus Krisztus a földön élt, megadta az apostolainak a papságot. Jézus Krisztus keresztre feszítését és az apostolok halálát követően az utolsó napi szentek hite szerint Krisztus evangéliumának teljessége – beleértve a papságot is – elvétetett a földről (lásd “Restoration of the Priesthood,” gospeltopics.churchofjesuschrist.org). Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy 1829-ben a papság visszaállíttatott a földre, amikor mennyei hírnökök ráruházták azt Joseph Smith prófétára. Az utolsó napi szentek számára a papság visszaállítása igen fontos esemény a mormonizmus történetében.

Mit hisznek az utolsó napi szentek a papsággal kapcsolatban?

Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy két különböző papság létezik (lásd T&Sz 107:1) – az ároni papság és a melkisédeki papság. Az utolsó napi szentek hite szerint az ároni papság az alacsonyabb rendű vagy felkészítő papság, míg a melkisédeki papság a magasabb rendű papság.

Az ároni papság

Joseph Smith azt követően hallott az ároni papságról, hogy a Mormon könyve fordítása során említést talált a bűnök bocsánatára történő keresztelésről. 1829. május 15-én Joseph és írnoka, Oliver Cowdery az erdőbe ment, hogy imádkozzanak arról, amit a keresztelésről olvastak. Válaszként Keresztelő János ereszkedett alá a mennyből, és ráruházta Josephre és Oliverre az ároni papságot, mely magában foglalja a keresztelésre jogosító felhatalmazást (lásd Joseph Smith története 1:68–72).

Ma az ároni papságot akkor lehet ráruházni az érdemes fiatal férfiakra, amikor elmúltak 12 évesek. Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy az ároni papságon belül is számos különböző hivatal létezik, mindegyik a saját feladatkörével. Ezen hivatalok közé tartozik a diakónus, a tanító, a pap és a püspök (lásd T&Sz 107:13–14, 85–88). A papságviselők az evangéliumi fejlődésükkel összhangban lépnek magasabb papsági hivatalokba. Az ároni papság különböző hivatalainak kötelességei között szerepel az úrvacsora megáldása és kiosztása, a keresztelés, valamint az egyháztagok fizikai szükségleteinek felügyelete (lásd “Aaronic Priesthood,” gospeltopics.churchofjesuschrist.org).

A melkisédeki papság

Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy a melkisédeki papság – vagyis a magasabb rendű papság – szintén visszaállításra került Joseph Smith próféta révén. A melkisédeki papság visszaállításának pontos időpontja ismeretlen, de több héttel az ároni papság visszaállítása után került rá sor 1829-ben (lásd Tan és a szövetségek és egyháztörténet, Evangéliumi tanok tanári kézikönyv [1999]. 45.). Péter, Jakab és János – az ősi apostolok – megjelentek Josephnek és Olivernek, és rájuk ruházták a melkisédeki papságot.

Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy a melkisédeki papságot érdemes felnőtt férfi egyháztagok viselhetik. A melkisédeki papság Melkisédek után kapta a nevét, aki egy nagyszerű főpap volt Ábrahám idejében (lásd T&Sz 107:2–4). Ez a papság felhatalmazással bír különleges vigasztaló, tanácsadó, illetve gyógyító papsági áldások elvégzésére, valamint a Szentlélek ajándékának ráruházására. Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy a melkisédeki papság szertartásaiban „megnyilvánul az isteniség hatalma” (T&Sz 84:20; lásd még “Melchizedek Priesthood,” gospeltopics.churchofjesuschrist.org).

Tudjon meg többet

Az utolsó napi szentek úgy hiszik, hogy a papság visszaállítása 1829 májusában nem csupán történelmi tény, hanem egy csoda is, és nagyszerű áldás Isten minden gyermeke számára. Látogasson el a JojjKrisztushoz.org oldalra, hogy további információt szerezzen Krisztus egyházának visszaállításáról.